دمنوش آرامبخش | انواع دمنوش های آرامبخش | دمنوش های ضد استرس
انواع دمنوش های آرامبخش گیاهی و ضد استرس

سرعت بالای زندگی در عصر کنونی باعث شده تا استرس و اضطراب بخش جدایی ناپذیری از زندگی افراد باشند. امروزه بسیاری از افراد فرصت کافی برای فراغت و اندیشیدن به مسائلی غیر از کار و زندگی ندارند و همین امر موجب خستگی، استرس و اضطراب آنها برای انجام کارهای روزمره می شود. اما برای رهایی از این گونه مشکلات که روح و روان را درگیر می کند و تمرکز ما را بر روی صحیح انجام دادن کارها محدود می کند، چه باید کرد؟ متخصصان سلامتی راهکارهای مختلفی را برای این منظور پیشنهاد می کنند، اما یکی از موثرترین روش ها برای کاهش اضطراب و استرس در زندگی مصرف دمنوش یا مکمل های گیاهی آرامبخش است. انواع دمنوش آرامبخش به صورت دمنوش ضد استرس و دمنوش آرامش اعصاب وجود دارند که می توانند به شما برای داشتن زندگی آرام تر و شادتر کمک کنند.

مکمل های گیاهی آرامبخش و ضد استرس

دمنوش آرامبخش یا مکمل های گیاهی ارامبخش را می توان در تمام طول سال مصرف کرد و از مزایای سلامتی آن بهره برد. این دمنوش ها برخلاف چای های استاندارد مانند چای سبز، چای اولانگ و چای سیاه از گیاه چای تهیه نمی شوند. از انواع گلهای خشک، ادویه ها، گیاهان و میوه ها برای تهیه آنها استفاده می شود. این امر باعث ایجاد طیف وسیعی از طعم ها و گزینه ها در هنگام انتخاب دمنوش برای بهره گیری از طعم و فواید سلامتی آن می شود. این نوع از دمنوش ها را در سراسر جهان از جمله چین، آسیا، آفریقا و قاره آمریکا پیدا خواهید کرد. برخلاف قهوه و چای های استاندارد، بیشتر این دمنوش های گیاهی فاقد کافئین هستند. آنها همچنین دارای مواد مغذی، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند که بسته به ترکیب گیاهان میزان این مواد متفاوت خواهد بود.

مزایای استفاده از دمنوش آرامبخش

مزایای معمول دمنوش آرامبخش برای سلامتی شامل احساس آرامش و شادی بیشتر، کاهش درد، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد ارگانیسم های بدن مانند هضم است. برخی تحقیقات همچنین اثرات و مزایای ضد سرطانی این دمنوش ها را برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ نشان می دهند. جالب است بدانید تمامی موارد ذکر شده با کاهش اختلال اضطراب و آشفتگی در ارتباط هستند و از این طریق می‌توانند به تمدد اعصاب، آرامش فکری، ذهنی و روحی فرد کمک کنند.

انواع دمنوش ها ی آرامبخش

  • دمنوش نعنا

چای نعناع فلفلی حاوی منتول، ماده شل کننده عضلات است. چای نعنا می تواند به تشویق آرامش کامل بدن پس از یک روز پر فشار کمک کند.

  • دمنوش بابونه

چای بابونه یک دمنوش آرامش اعصاب است. یک مطالعه توسط دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نشان داد که این دمنوش می تواند در درمان اختلال اضطراب عمومی کمک کند. همچنین این یک داروی کمکی برای غلبه بر بی خوابی است.

  • دمنوش بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه برای کاهش کورتیزول، هورمون استرس توصیه می شود. این دمنوش باعث خواب آلودگی نمی شود، در صورت نیاز می توانید آن را دوبار در روز مصرف کنید.

  • دمنوش والرین

خواص آرامش بخش این دمنوش می تواند به اختلالات خواب مانند بی خوابی یا کم خوابی کمک کند. میلیون ها نفر در سراسر دنیا به دلیل بیماری یا اختلالات خواب در پایان روز به سختی می توانند استراحت کنند، چای والرین خاصیت آرام بخشی قوی و طبیعی دارد که می تواند به شما کمک کند، سریعتر بخوابید و بهتر استراحت کنید.

  • دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس دمنوش آرامبخش دیگری است که استرس را تسکین می دهد و باعث آرامش می شود. اگر نعناع و اسطوخودوس را با هم مخلوط کنید، یک دمنوش ضد استرس فوق العاده خواهید داشت. هر دو به دلیل خواص آرامش بخشی که دارند، به شما برای داشتن یک روز شاد و آرام کمک خواهند کرد. ترکیبی سفارشی و جادویی از گلهای اسطوخودوس، بابونه، گل رز، پوست شیرین پرتقال و گلبرگ های گل همیشه بهار به طور خاص برای تقویت استراحت و آرامش بسیار موثر است.

  • دمنوش گل رز

گلبرگ های گل رز، دارای اثر آرامش بخشی فوق العاده ای است. گلبرگهای گل رز، گل لیمو ترش، پوست لیمو و تکه های سیب را با هم مخلوط کنید تا به یک دمنوش شیرین و ترش برای غلبه بر استرس و اضطراب خود دست پیدا کنید.

  • ماتچا

ماتچا یک نوع دمنوش آرامبخش محسوب می شود که حاوی مقداری L-theanine، یک آمینو اسید منحصر به فرد برای آرامش و تسکین استرس است.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.