مجله سلامتی

انواع ماسک تنفسی بهداشتی و راه تشخیص ماسک استاندارد

انواع ماسک تنفسی | بهترین ماسک تنفسی بهداشتی | ماسک تنفسی استاندارد

با فراگیر شدن ویروس کووید ۱۹، رعایت فاصله اجتماعی، شستشو دست ها، استفاده از دستکش بهداشتی یک بار مصرف ضد عفونی کردن محیط، واکسیناسیون و استفاده از ماسک تنفسی مهمترین اقداماتی هستند که توسط متخصصان سلامت برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس توصیه می‌شوند. اما در این بین خرید و استفاده از انواع ماسک تنفسی برای کمک به کاهش سرعت انتشار ویروس و محافظت از خود در صورت عدم واکسیناسیون بسیار اهمیت دارد. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کرد، استفاده از ماسک مناسب است. در این مقاله سعی شده تا با بررسی انواع ماسک شما راحت تر بتوانید ماسک استاندارد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انواع ماسک تنفسی محافظ در برابر ویروس

ماسک های تنفسی در بازار عرضه می شود که شما می توانید برای محافظت خود در برابر ویروس کرونا آنها را خریداری کنید. اما برای محافظت از خود و دیگران باید بیاموزید که از انواع این ماسک ها چگونه باید استفاده کرد. در کل همه ماسک ها باید در برابر صورت قرار بگیرند و به خوبی بینی و دهان را بپوشانند تا موثر واقع شوند. انواع ماسک موجود در بازار به شرح زیر است:

  • ماسک پارچه ای

ماسک صورت پارچه ای با استفاده از حلقه های گوش یا گره های اطراف سر روی صورت قرار می گیرد. چند لایه پارچه مانعی بین بینی و دهان با محیط بیرون ایجاد کرده و از طرفی به شما در داشتن تنفس بهتر کمک میکند. هرچه ماسک پارچه ای ضخیم تر باشد، امکان انتقال ویروس کمتر است ولی تنفس نیز کمی مشکل تر خواهد شد.

  • ماسک جراحی

از دیگر انواع ماسک می توان به ماسک جراحی اشاره کرد. ماسک های جراحی پوششی یکبار مصرف دارد که معمولاً توسط متخصصان پزشکی به عنوان تجهیزات محافظت شخصی (PPE) در حین جراحی ها یا سایر اقدامات پزشکی استفاده می شوند. آنها اغلب ترکیبی از کاغذ و پلاستیک با رنگ آبی روشن هستند.

ماسک های جراحی برای محافظت در برابر قطرات تنفسی بزرگ طراحی شده اند، اما از قطرات کوچکتر محافظت نمی کنند. اگر ناقل ویروس باشید، این ماسک برای جلوگیری از انتشار ویروس به محیط اطراف موثر خواهد بود. اما یکی از مهمترین مشکلات این ماسک ها این است که نمی توان مانند ماسک های پارچه ای آنها را شست و دوباره استفاده کرد.

  • ماسک حرفه ای یا پزشکی N95

ماسک های تنفسی N95 و سایر ماسک های پزشکی با درجه حرفه ای به دقت طراحی و تولید می شوند تا محافظت کامل بین هوای خارج و صورت ایجاد کنند. آنها برای محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی در مقابل قطرات موجود در هوا طراحی شده اند.

شیلد یا همان محافظ صورت

شیلد محافظ صورت، صفحات پلاستیکی شفافی هستند که از یک سر بند به پایین آویزان می شوند و صورت را از بالای سر تا زیر چانه می پوشانند. قبل از همه گیری ویروس کرونا کارکنان مراقبت های بهداشتی برای محافظت در برابر پاشیده شدن مایعات از آن استفاده می کردند. بیشترین کاربرد آن برای متخصصان بهداشت دهان و دندان بود تا صورت خود را در برابر مایعات مورد استفاده هنگام کار محافظت کنند.

راه های تشخیص ماسک تنفسی استاندارد

شاید یکی از راه های تشخیص انواع ماسک تنفسی استاندارد توجه به نوع فیلتر آن باشد. برخی از ماسک ها دارای فضای کافی برای قرار دادن فیلتر هستند، اما آیا این فیلتر ها به طور موثر کار می کنند؟ ماسک های تنفسی N95 به طور حتم از فیلترهای قوی برای محافظت در برابر ویروس کرونا برخوردار هستند بنابراین شما با خیالی آسوده می توانید از این ماسک استفاده کنید.

برخی از افراد پیشنهاد می کنند که فیلترهای قهوه، کیسه های جاروبرقی، فیلترهای HVAC و موارد دیگر را برای محافظت بیشتر درون ماسک خود قرار دهید. این نوع فیلترها نفس کشیدن را دشوار خواهند کرد و هیچ مدرک قطعی برای اثربخشی مطمئن و استاندارد آنها وجود ندارد. به جای تمرکز بر اینکه ماسک دارای فیلتر است یا خیر، اطمینان حاصل کنید که ماسک از چند لایه پارچه ساخته شده، محکم بر روی صورت قرار می گیرد و بینی و دهان شما را به طور کامل می پوشاند. این مهم ترین راه تشخیص ماسک تنفسی استاندارد است.

کلام آخر

استفاده از انواع ماسک تنفسی برای یک فرد معمولی با کسی که در محیط های بهداشتی با بیماران کار می کند متفاوت است. برای افراد معمولی ماسک پارچه ای بهترین گزینه است، زیرا علاوه بر مقرون به صرفه بودن قابلیت شستشو و پوشش کامل دهان و بینی را در برابر انواع ویروس ها و آلودگی های محیطی دارد. در حالی که استفاده از ماسک بهداشتی هنگام حضور در فضاهای عمومی یا مراقبت از فردی که بیمار است بسیار مهم است، اما بهترین راه برای جلوگیری از شیوع کرونا واکسیناسیون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *