انواع ژل بهداشتی بانوان | مزایای استفاده از شوینده های بهداشتی بانوان
ژل بهداشتی بانوان چیست و چه کاربردی دارد؟

زنان به دلایل مختلفی مستعد انواع عفونت هستند و این به دلیل نوع واژن آن ها است. استفاده از لباس های جذب، کار در بیرون منزل برای مدت طولانی، بارداری، زایمان و… از مهمترین عواملی هستند که باعث تعریق، رطوبت و ایجاد آلودگی در ناحیه واژن می شوند. از این‌رو مراقبت و بهداشت هر چه بیشتر برای بانوان امری ضروری و مهم است. یکی از مهم ترین توصیه های بهداشتی توسط متخصصان و پزشکان خرید و استفاده از انواع ژل های شستشوی بانوان برای ضدعفونی کردن و تمیز نگه داشتن ناحیه واژن است.

اما مزایای ژل بهداشتی بانوان چیست؟ و این نوع شوینده ها چگونه می توانند از ابتلا به عفونت زنان را مصون نگه دارند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ادامه مقاله زیر همراه باشید.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

ناحیه تناسلی بانوان شامل دو بخش داخلی و خارجی که بخش داخلی مانند دیگر بخش های درونی بدن دارای سیستم و ارگانیسم محافظت از خود است. بخش بیرونی به دلیل قرار گرفتن در برابر شرایط محیطی مانند تعریق، باکتری و… مستعد آلودگی و عفونت است. از همین رو برای تمیز نگه داشتن آن بهتر است که از ژل های شستشوی بانوان استفاده شود. فرمولاسیون این نوع محصولات بهداشتی بر اساس ph استاندارد تنظیم شده که به خوبی می‌تواند به از بین بردن بوی بد و باکتری ها کمک کند.

آیا همه افراد می توانند از ژل های مخصوص بانوان استفاده کنند؟

ژل های شستشوی بانوان از جمله محصولات بهداشتی بانوان موثری هستند که می‌توانند بانوان را از ابتلا به انواع عفونت ها مصون نگه دارند، اما استفاده زیاد از آن ها باعث ایجاد حساسیت های پوستی می‌شود. از همین رو بهتر است چگونگی استفاده از آنها را به درستی بدانید متخصصان توصیه می کنند، زنان متاهل، ورزشکار، افراد با مشکلات ترشحی خاص، خانم های شاغل و بانوانی که در محیط های پر تردد کار می کنند، از ژل های شستشو بانوان به طور مرتب هفتگی استفاده نمایند.

مزایای استفاده از ژل های شستشو بانوان

اگر مشکلات خاص زنان و شرایط ذکر شده در بالا را ندارید می توانید از انواع ژل های شستشوی بانوان دو یا سه بار در هفته استفاده کنید. در صورت تعریق بیش از اندازه بهتر است یک بار در طول روز از ژل شستشو استفاده کنید تا از مزایای آن به طور موثر بهره مند شوید. در زیر به مهم ترین مزایای ژل بهداشتی بانوان اشاره شده است:

۱. از بین بردن بوی نامطبوع واژن:

عرق کردن به خصوص هنگامی که از شلوارهای چسبان استفاده می شود، می تواند محیط مرطوبی برای رشد باکتری ها به وجود آورد. وجود باکتری با بوی بد در ناحیه واژن همراه است، به همین دلیل استفاده از ژل های شستشوی بانوان می‌تواند به از بین بردن این بوهای نامطبوع کمک نماید.

۲. جلوگیری از بروز عفونت:

تجمع باکتری به مرور باعث ایجاد عفونت خواهد شد. این در نهایت موجب سوزش و خارش در ناحیه واژن می‌ شود. استفاده از این محصولات بهداشتی شما را در برابر این عفونت ها مصون نگه می دارند.

۳. از بین بردن ترشحات غیر طبیعی واژن:

استفاده از این نوع ژل ها باعث می شود تا از بروز هر گونه ترشح غیر طبیعی به رنگ سفید، خاکستری و یا سبز جلوگیری شود.

۴. از بین بردن سوزش هنگام ادرار کردن:

وجود ترشحات اسیدی با سوزش و درد هنگام ادرار کردن همراه است. مقابله با احساس سوزش و خارش از مهم‌ ترین مزایا ژل بهداشتی بانوان است.

نکات مهم در خرید انواع ژل های شستشو بانوان

امروزه در بازار انواع ژل های شستشوی بانوان در اندازه ها و اسانس های مختلف عرضه می‌شوند، اما چیزی که یک ژل خوب را از بقیه متمایز می‌کند، ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن است. یک ژل خوب باید دارای ph مناسب در حدود ۴ تا ۵ باشد. علاوه بر این باید از مواد مرطوب کننده نیز برخوردار باشد تا پس از مصرف موجب خشکی و پوسته شدن ناحیه مورد نظر نشود. عدم استفاده از انواع اسانس ها و مواد عطری حساسیت ‌زا نکته مهم دیگری است که هنگام خرید ژل بهداشتی بانوان باید به آن توجه کنید.

نحوه استفاده از انواع ژل

هنگام استفاده از ژل های شستشوی بانوان باید مقدار کمی از آن را روی انگشتان خود ریخته و ناحیه مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید و پس از گذشت ۱ دقیقه به آرامی محل مورد نظر را شستشو دهید.

۰/۵