روش های تقویت سیستم ایمنی بدن |
راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

با توجه به انتشار ویروس های واگیردار و نگرانی افراد از ابتلا به این بیماری بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن بیش از گذشته مورد توجه است. سیستم ایمنی بدن فوق العاده پیچیده است، از همین رو باید به اندازه کافی قوی و پیشرفته باشد تا بتواند با انواع بیماری ها و عفونت ها مقابله کند. از طرفی تقویت بیش از حد سیستم ایمنی از طریق مصرف انواع قرص ها می تواند باعث ایجاد آلرژی و سایر اختلالات خود ایمنی شود. اما به راستی برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن چه باید کرد؟

علی رغم تمام این پیچیدگی ها، تمرکز روی عادات و سبک زندگی روزمره سالم و خرید و استفاده ی مکمل های تقویت سیستم ایمنی می‌ توانند به تقویت و بهبود عملکرد این بخش از بدن برای مقابله با عفونت و انواع بیماری ها کمک کنند. با ادامه مقاله ی زیر همراه باشید تا با تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن بیشتر آشنا شوید.

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم کلیدی برای داشتن سیستم ایمنی قوی است. مطمئن شوید مقدار زیادی سبزیجات، میوه، حبوبات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم در برنامه رژیم غذایی خود دارید. از آنجا که متخصصان بر این باورند که بدن ویتامین ها را از منابع غذایی به طور موثرتری جذب می کند، بهترین راه برای حمایت از سیستم ایمنی بدن داشتن یک رژیم غذایی متعادل است.

  • به طور منظم ورزش کنید

فعالیت بدنی فقط برای عضله سازی و کمک به تنش زدایی نیست، بلکه یک قسمت مهم از سلامتی و حمایت از سیستم ایمنی بدن است. ورزش می تواند عملکرد ایمنی بدن را بهبود بخشد و گردش خون را افزایش دهد تا سلول های ایمنی و سایر مولکول های مبارزه کننده عفونت به راحتی در سراسر بدن حرکت کنند.

  • به اندازه کافی آب بنوشید

آب نقش مهمی در پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن دارد. در سیستم گردش خون مایعی به نام لنف وجود دارد، که سلول های ایمنی مهم ضد عفونت را در اطراف بدن حمل می کند. این مایع عمدتا از آب تشکیل شده است. کمبود آب بدن باعث کند شدن حرکت لنف شده و گاهی منجر به نقص سیستم ایمنی بدن می شود.

  • خواب کافی داشته باشید

بسیاری از فعالیت های مهم در بدن زمانی اتفاق می افتد که شما بیدار نیستید. به عنوان مثال، مولکول های مهم مبارزه با عفونت هنگام خواب ایجاد می شوند.

  • استرس را به حداقل برسانید

در طی یک دوره استرس، به ویژه استرس مزمن و طولانی مدت، بدن شروع به واکنش نسبت به استرس می کند. این به نوبه خود، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند و احتمال عفونت یا بیماری را افزایش می دهد.

مکمل های تقویت سیستم ایمنی

محصولاتی که ادعا می کنند در تقویت سیستم ایمنی تاثیر دارند معمولاً در ۲ دسته زیر قرار می گیرند:

  1. ویتامین ها
  2. پروبیوتیک ها

ویتامین ها و مواد معدنی می توانند تا حدی به ایمنی بدن کمک کنند. ویتامین ها می توانند به دفع بیماری ها و سایر مشکلات سلامتی کمک کنند، وقتی صحبت از پروبیوتیک ها می شود، این حقیقت نیز وجود دارد که باکتری ها و ارگانیسم هایی در روده شما زندگی می کنند که در سلامتی بدن نقش اساسی دارند. پس میتوان در کنار تغذیه سالم از مکمل ها استفاده کرد به شرط آنکه در مصرف آن زیاده روی نشود.

آیا مکمل های تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد، مکمل های های غذایی و دارویی تقویت سیستم ایمنی به بهبود سیستم ایمنی بدن یا احتمال مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کنند. علاوه بر این، برخلاف داروها، اکثر این مکمل ها توسط FDA تنظیم یا تأیید نمی شوند. اگر به دنبال روش هایی برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید ، به جای تکیه بر ادعاهای موجود در یک برچسب، عادات مربوط به سبک زندگی بالا را دنبال کنید.

مواد غذایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند

همانطور که گفته شد، چندین تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی، دفاع طبیعی بدن را تقویت کرده و به شما در مبارزه با عوامل بیماری زای مضر یا ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری کمک کنند. ریز مغذی هایی که در حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند، شامل موارد زیر هستند:

• ویتامین B6، موجود در مرغ، ماهی آزاد، ماهی تن، موز، سبزیجات سبز و سیب زمینی
• ویتامین C موجود در مرکبات شامل پرتقال، توت فرنگی، گوجه فرنگی، کلم بروکلی و اسفناج
• ویتامین E موجود در بادام، روغن آفتابگردان، گلرنگ، دانه های آفتابگردان، کره بادام زمینی و اسفناج

امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.