کرم دست و ناخن | مزایای کرم دست و ناخن | کرم دست برای پوست خشک
کرم دست و ناخن

مراقبت و سلامت دست ها و ناخن ها به اندازه پوست صورت در زیبایی و شادابی ظاهر کلی شما تاثیر گذار است. برای داشتن دست ها و ناخن های سالم باید عادت های خوب روزمره و انتخاب محصولات مناسب از جمله کرم دست فراموش نشود. چند تغییر کوچک مانند خرید کرم دست و ناخن می تواند در شکل و ظاهر دست ها و ناخن های شما تفاوت های بزرگی ایجاد کند. شاید این سوال را از خود بپرسید که من باید از چه نوع کرمی برای مراقبت از پوست دست و ناخن استفاده کنم؟ برای پیدا کردن پاسخ سوال خود راهنمای زیر را با دقت بخوانید.

ویژگی بهترین کرم دست و ناخن

هنگام خرید کرم مرطوب کننده دست  باید به مواد تشکیل دهنده آنها برای بهره مندی و اثر گذاری هر چه بهتر توجه کنید. فراموش نکنید که کرم دست به اندازه کرم صورت اثر گذار است. اکثر آنها دارای فرمولاسیون های جذب سریع هستند تا دستان شما چرب نشوند. برخی از مواد اصلی تشکیل دهنده این کرم ها عبارت است از:

  • رتینول

از این ماده برای مرطوب نگه داشتن پوست دست و ناخن استفاده می شود.

  • پپتیدها همراه با ویتامین های گروه B

پپتیدها همراه با سایر مواد مانند ویتامین های گروه B به شل کردن عضلات، تقویت و تولید کلاژن کمک کرده و از این طریق باعث صاف نگه داشتن پوست دست می شوند.

  • ویتامین C و اسید گلیکولیک

این مواد برای کمک به درمان لکه های پیری، چین و چروک و از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست توصیه می شوند.

  • اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی

اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی به لایه برداری پوست کمک کرده و باعث نرمی آن می شوند.

چرا باید از کرم مخصوص دست برای پوست دستمان استفاده کنیم؟

درست مثل پوست، برای خانمها و آقایان حفظ رطوبت ناخن هایشان مهم است؛ از همین رو متخصصان پوست توصیه می کنند، افراد از کرم های حاوی مواد مرطوب کننده، ویتامین E یا کوتیکول ها استفاده نمایند. استفاده روزانه از کرم دست خوب به مرطوب نگه داشتن ناخن ها و پوست کمک می کند. محصولات مرطوب کننده حاوی اوره، فسفولیپیدها یا اسید لاکتیک همچنین به جلوگیری از ترک خوردگی و پیری پوست کمک می نمایند.

نکته مهم: مصرف زیاد این کرم ترمیم کننده ناخن ها باعث پف کردن ناخن ها و افزایش گردش خون در اطراف ناخن می شود. بنابراین در مصرف کرم دست و ناخن زیاده روی نکنید.

مراقبت از پوست دست خشک و آسیب دیده

استفاده از کرم پوست دست خشک باعث می شود تا دست ها و ناخن ها ظاهر و فرم عالی خود را حفظ کنند. برای این منظور نکات کاربردی زیرا هنگام استفاده از انواع کرم رعایت کنید.

  • ضد آفتاب بزنید

پوست ظریف و خشک دستان شما به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارند. برخی از کرم های ضد آفتاب پیشرفته با مواد مرطوب کننده ترکیب شده و فاقد چربی هستند، به همین دلیل سریع جذب می شوند.

  • ترک ها را با کرم به خوبی بپوشانید

اگر مستعد ابتلا به اگزما هستید یا پوست خشک دارید، ممکن است دربین انگشتان خود ترک یا شکاف مشاهده کنید. هر روز و هر شب بین انگشتان خود را مرطوب کنید و از کرم ها و روغن های دستی که توسط متخصص پوست توصیه می شود، استفاده نمایید.

برخی از کرم های دست دارای برچسب “فشرده” هستند. این محصولات برای پوست های خشک یا حساس ساخته شده اند و باید آنها را فقط شب استفاده کرد. بعضی از آنها نیز مواد روشن کننده دارند که با استفاده منظم، علاوه بر از بین بردن خشکی و ترک پوست لکه های پیری را نیز کم کم محو می کنند.

 

آیا مردان نیز می توانند از کرم دست استفاده کنند؟

پوست دست مردان ضخیم، پر مو و چرب تر از زنان است. از همین رو به راحتی دچار خشکی و پوسیدگی می شود. بنابراین آقایان باید از کرم های مخصوص دست مردان که بر اساس ویژگی‌ پوست آنها ساخته می‌شود، استفاده کنند. کرم دست مخصوص آقایان معمولاً حاوی مواد مرطوب کننده بیشتر است و اغلب عطر و بویی ندارد.

نکته پایانی

ماساژ دادن روزانه کرم دست بر روی نوک انگشتان باعث افزایش گردش خون در اطراف ناخن ها می شود تا علاوه بر محافظت پوست از ترک خوردن و کنده شدن آن نیز جلوگیری کند. در کنار استفاده از کرم، خوردن غذاهای غنی از کلسیم به سلامت ناخن های شما کمک می کند. برخی از متخصصان زیبایی استفاده از مکمل های ویتامین B بیوتین را برای درمان ناخن های شکننده توصیه می کنند.

۰/۵