ریزش مو در مردان | عوامل ریزش مو در آقایان | درمان های ریزش مو در مردان
ریزش مو در مردان

ریزش مو در همه افراد اتفاق می‌افتد. عوامل مختلفی در این مورد دخیل هستند که از جمله آنها می توان به عوامل ژنتیکی، هورمونی، مشکلات پزشکی و شرایط محیطی اشاره کرد. مشکل ریزش مو در مردان با نام آلوپسی شناخته می شود که به صورت موقت و دائمی می تواند اتفاق بیفتد. اگر ریزش مو بیش از اندازه باشد، منجر به طاسی به صورت کامل یا تکه ای می شود.

این مورد در مردان بسیار شایع است. برای درمان این مشکل افراد از روش های مختلفی مانند درمان های پزشکی، تغییر سبک زندگی و انواع شامپو ضد ریزش استفاده می کنند. دیگر افراد به دنبال استفاده از انواع کلاه گیس، کاشت مو، تغییر مدل مو و آرایش برای پنهان کردن نقاط طاس روی سر خود هستند. اگر می خواهید در مورد ریزش مو مردان بیشتر بدانید و با راه های درمان ریزش مو مردان آشنا شوید، با ادامه مقاله زیر همراه باشید.

دلایل ریزش مو مردان

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی باعث ریزش مو مردان می شود که ممکن است در طول زمان به شکل های مختلفی بروز کنند. به عنوان مثال ممکن است قبل از ریزش موها نازک شده یا به صورت سکه ای پوست سر یا برخی از نقاط بدن را تحت تاثیر قرار دهند. از دیگر علائم ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. کم مو شدن موهای بالای پیشانی

هنگامی که موها شروع به ریزش می کنند، موهای بالای پیشانی به سمت عقب شروع به ریزش تدریجی می نمایند، طوری که خط مو های پیشانی کم کم محو می شوند و خط موی پیشانی به سمت عقب کشیده می شود.

۲. ریزش مو و طاسی به شکل سکه ای ( آلوپسی آره آتا )

قبل از اینکه دچار ریزش کامل مو شود. طاسی به شکل گرد یا سکه‌ای ممکن است روی پوست سر و یا دیگر قسمتهای بدن اتفاق بیفتد. این مشکل می‌تواند با ریزش ابروها و ریش در مردان نیز همراه باشد که در اکثر موارد سوزش و درد را نیز به همراه دارد.

۳. انعطاف و شل شدن موها (آلوپسی کششی)

افسردگی و مشکلات روحی و جسمی می‌ توانند باعث انعطاف و شل شدن ریشه موها شوند. ریزش مو مردان به صورت موقت اتفاق می افتد و موها را کم پشت نشان می دهد.

۵. ریزش مو در تمام نقاط بدن

بسیاری از مشکلات پزشکی مانند سرطان و استفاده از انواع داروهای شیمی درمانی باعث ریزش مو در صورت و تمام بدن می شوند. این نوع ریزش مو با طاسی کامل همراه است. البته در بسیاری موارد با قطع دارو و درمان های شیمیایی به مرور موها رشد پیدا خواهند کرد.

۶. لکه‌های پوست پوست شده روی پیشانی (آلوپسی فیبروزینگ پیشانی)

این لکه های پوستی به صورت حلقوی، قرمز، دردناک و متورم روی پیشانی ظاهر می‌شوند که در نهایت می‌توانند ریزش مو مردان را به همراه داشته باشند.

درمان ریزش مو مردان

اگر دچار ریزش مو موقت هستید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی و قطعی ریزش مو شما را مورد بررسی قرار دهد و با ارائه راه حل ها و درمان های اصولی از طاسی دائمی شما جلوگیری نماید. البته ریزش مو ژنتیکی قابل درمان نیست. برخی از درمان های رایج برای ریزش مو عبارتند از:

دارو:

انواع داروها به شکل کرم یا قرص و شربت مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن توسط متخصصین تجویز می شوند.

کاشت مو:

در این روش فولیکول های مو به قسمت های طاس سر پیوند داده می شوند. این روش هزینه بری است و به مراقبت زیادی پس از جراحی نیاز دارد.

ماساژ پوست سر:

ماساژ پوست سر باعث تحریک فولیکول های مو شده و می تواند به تدریج در طی هفته های متمادی به رشد مو کمک کند.

رژیم غذایی سالم:

غذاهای غنی از آهن، اسیدهای چرب امگا۳، غذا های پروتئین دار همگی در رشد و تقویت موثر هستند.

دوری از استرس:

سبک زندگی پر استرس خود را تغییر دهید. استفاده از ورزش، یوگا، موسیقی، حضور در جامعه و محافل عمومی می توانند در این زمینه موثر باشند.

نوشیدن چای سبز :

ترکیبات پلی فنول موجود در چای سبز داروی طبی برای ریزش مو مردان قلمداد می‌ شود.

استفاده از بیوتین:

بیوتین از جمله ویتامین های ضروری است که در غذاهای طبیعی مانند انواع آجیل، سیب زمینی و تخم مرغ یافت می شود. مصرف آن می‌تواند به کاهش ریزش مو مردان کمک کند. حتما استفاده و خرید مکمل های ویتامین را در نظر داشته باشید.

۰/۵